פינה יומית בארץ ישראל / אביתר ליכטמן
מים בלב מדבר
שלום לכולם! והיום אנחנו עם עוד פינה דרומית מקסימה סמוכה לעיר (פירגנתי;) ירוחם, וממש נווה מדבר (חוץ מהקטע של לשתות מהמים ולהכנס עליהם, אבל אל תתפסו לקטנות) פארק אגם ירוחם


האגם הוקם כבר לפני כ70 שנה, והיה אמור למעשה לשמש כמאגר מים לטובת החקלאות שרקמה עור וגידים בקיבוצי הנגב. המים שעליהם בנו שימלאו את מי המאגר הם מי שטפונות מהנחלים הסמוכים שמתנקזים לנחל רביבים. על תוואי הנחל הוקם סכר עצום (למעלה מ70 מטר אורכו, וכ15 מטרים גובהו) וכך מי השטפונות הרבים שזרמו בו, נאגמו ותקווה חדשה טיפטפה על הנגב.


אך ימי הקיץ החמים הגיעו ועשו את שלהם וייבשו את האגם הקטן (מליון קוב). החקלאות (ואפילו נסיון גידול דגים במקום עצמו) שצריכה יציבות בשביל להיוחת אפקטיבית וגם רווחית, לא יכלה להתבסס על מקור המים שפעמים מלא ופעמים ריק בתקופה בה עוד לא שמעו על המוביל הארצי, התפלה ועוד.


האגם נזנח משימושו המקורי, התמלא בסחף מי השטפונות עם השנים, וגם זוהם על ידי זרימה לא מבוקרת של מי ביוב מהעיירה שהוקמה עם השנים בסמוך אליו. בשנים האחרונות החלו בתהליך שיקום האגם. הוא נוקה, מי הביוב החלו לעבור תהליך ניקוי יעיל שלאחריו הם מוזרמים לאגם וכך מונעים את התייבשותו.


בסמוך אליו הוקמו חורשות ופינות ישיבה, הוקם מעין מזח על המים, וגם עמדת תצפית ומסתור לטובת חובבי הצפרות. גם אם אנחנו לא שותים את מימיו, הברווזים השוחים בהם, האנפות הדגות בו ועוד ציפורים נודדות וציפורי מדבר צמאות, מוצאות בו מקום מנוחה ומחייה.
איך מגיעים? waze: מזח אגם ירוחם

תהנו! אביתר ליכטמן. מורה דרך ומרצה:)

google.com, pub-5824249975223607, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Free Website Counter
Free Website Counter